Wałdaj – centrum rozrywki i relaksu Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Władimirowicza Putina

grudzień 2021

Deklarowany majątek Władimira Putina

Według przekazu Kremla, Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Władimirowicz Putin żyje skromnie i nie zabiega o dobra materialne. Na stronach Kremla dostępne jest jego ostatnie oświadczenie majątkowe. Deklarowane roczne zarobki to 9 726 595 rubli, co w przeliczeniu na złotówki daje 544 689,32 zł. Zarabia więc oficjalnie miesięcznie około 45 tys. zł.

Jak wynika z oświadczenia majątkowego, Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin posiada następujący majątek:

 • mieszkanie o powierzchni 77 m2;
 • garaż 18 m2;
 • działkę rekreacyjną 153 m2;
 • dwa stare samochody Wołga GAZ 21;
 • starą Ładę Niva w zestawie z rozkładaną przyczepką kampingową SKIF.

Spośród trzech samochodów Władimira Putina, za najdroższe auto uznać można Ładę Niva o wartości około 10 tys. zł. Zapewne więc to Łada stoi w 18-metrowym garażu. Do Łady, Władimir może doczepić przyczepę turystyczną SKIF i takim zestawem wyskoczyć w weekend na swoją działkę rekreacyjną o powierzchni 153 m2. Na działce nie posiada daczy, jednak przyczepa Skif po rozłożeniu tworzy niewielki namiot, więc ma gdzie spać.

Tyle można wyczytać z oficjalnej deklaracji majątkowej Władimira Putina. W rzeczywistości jednak, Władimir Putin to jeden z najbogatszych ludzi świata, a jego ukryty majątek szacowany jest na około 150 mld dolarów. Cały ten majątek na papierze jest własnością zaprzyjaźnionych z Putinem oligarchów, tak by nie kłuł w oczy elektoratu Putina.

Oficjalne rezydencje Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina

Władimir Putin jako Prezydent Federacji Rosyjskiej ma do swojej dyspozycji liczne rezydencje opłacane przez rosyjskich podatników. Najważniejsze to:

 • Kreml Moskiewski;
 • Nowo-Ogarewo w obwodzie moskiewskim;
 • Boczarow Ruczei w Soczi;
 • Wałdaj w obwodzie nowogrodzkim;
 • Dom Sewastjanowa w Yekaterinburgu;
 • Zamek Meyendorff w Barwisze;
 • Rezydencja Jantar w Okręgu Kaliningradzkim;
 • Pałac Konstantynowski w Petersburgu.

Prezydent Putin najczęściej przebywa w czterech pierwszych. Kreml moskiewski jest siedzibą rządu i miejscem pracy Władimira Putina. Po pracy jedzie do podmoskiewskiej rezydencji Nowo-Ogarewo, która pełni rolę sypialni. Boczarow Ruczej to z kolei posiadłość, w której Prezydent Putin przyjmuje ważnych gości zagranicznych. Najbardziej tajemniczą i prywatną rezydencją jest Wałdaj. W Wałdaju Putin ma swoją daczę. Tu odpoczywa podczas dłuższych przerw w pracy i przyjmuje prywatnie swoich ulubionych gości. Wałdaj jest odizolowany od reszty świata lasami i jeziorami. Jest również zamknięty dla dziennikarzy i fotoreporterów.

Kompleks Wałdaj – własność Władimira Putina wybudowana i opłacana za pieniądze podatników

Według sekretarza prasowego Kremla Dmitrija Pieskowa: „Putin nosi ciągle te same proste koszule. Nie jest zainteresowany modą, a w ogóle,  – co to jest moda? Jedzeniem też nie jest zainteresowany. Putin jada najprostsze potrawy. Nawet nie ma hobby – tylko czyta ”. W przekazie Kremla Władimir Putin to asceta i pustelnik, który swe życie poświecą jedynie dla dobra Rosji. W wolnym czasie głodny i ubrany w proste koszule Władimir pogrążą się w literaturze w swojej pustelni Wałdaj. Fundacja opozycjonisty Aleksieja Nawalnego odnalazła tę pustelnię Władimira – Wałdaj i opisała szczegółowo co asceta Władimir Putin tam posiada.

Wałdaj - Najbardziej prywatna rezydencja Władimira Putina ukryta w lasach pośród jezior
Wałdaj – ulubiona posiadłość Władimira Putina

Wałdaj położony jest w połowie drogi pomiędzy Moskwą a Petersburgiem. Posiadłość znajduje się na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami – Wałdajskim i Uzhin. Fundacji Aleksieja Nawalnego udało się sfilmować posiadłość dronem. Zdobyli również dokumentację posiadłości. Okazało się, że Wałdaj to nie żadna tam pustelnia ale superluksusowe centrum rozrywek i wypoczynku składające się z ponad 80 zabudowań. Niczego tu nie brakuje, aby Władimir Putin i jego goście mogli się dobrze bawić.

Wałdaj położony jest na 250 hektarach ziemi. 150 ha należy do Federalnej Służby Bezpieczeństwa i na tym terenie znajdują się obiekty gospodarcze, obiekty ochrony, internaty, porty, lądowisko dla helikopterów itp. Pozostałe 100 ha należy już do Władimira Putina, a ściślej do jego przyjaciela – Jurija Kowalczuka. Na tym terenie zlokalizowane są wszystkie obiekty rekreacyjne służące Władimirowi Putinowi i jego wybranym gościom. Teren Kowalczuka jest oficjalnie dzierżawiony przez Państwo Rosyjskie, a opłaty z tytułu dzierżawy trafiają do firmy Kowalczuka. Putin korzysta więc z tego terenu i na dodatek podatnicy płacą jego człowiekowi za dzierżawę.

Podzielenie własności terenu pomiędzy FSB i człowieka Putina ma dodatkową zaletę. Jeżeli któregoś dnia Władimir Putin przestanie być prezydentem, to wszystkie budynki uciech i rozrywki wybudowane przez państwo na terenie Kowalczuka pozostaną dalej w użytkowaniu Putina. Budynki gospodarcze położone na terenie FSB będą natomiast dalej zarządzane przez państwo ale de facto będą ciągle służyły zaopatrzeniu i obsłudze centrum rekreacyjnego Putina. Przy tym nie będzie on musiał ponosić kosztów ich utrzymania i zarządzania.

Jurij Kowalczuk to przyjaciel Putina. Dzięki tej znajomości stał się jednym z najbogatszych ludzi w Rosji. Putin może być pewien, że będzie korzystał z kompleksu Wałdaj do końca życia.

Asceta Władimir Władimirowicz Putin i jego rozrywkowa pustelnia

Dzięki Fundacji Aleksieja Nawalnego możemy poznać bliżej obiekty znajdujące się w Wałdaju na terenie rozrywkowym ascety Władimira Putina.

Główna dacza Władimira ma 3500 m2 powierzchni. To ogromna super rezydencja w białym kolorze. Są tam ogromne schody z fontanną i liczne tarasy. Niedaleko głównej daczy, nad brzegiem jeziora, znajduje się okazały pawilon w stylu chińskim. Nieco dalej w lesie widać duży dziecięcy plac zabaw. Na końcu zalesionego półwyspu widoczna jest również specjalnie wybudowana drewniana cerkiew Władimirskaja.

Dacza Władimira Putina na Wałdaju
Dacza Prezydenta Władimira Putina

W kompleksie Wałdaj znajduje się również wiele innych obiektów służących rozrywce i relaksowi Władimira Putina. Są tam: łaźnie, sauny, altany, ogromna chata góralska, restauracja z kinem, restauracja piwna, stajnia, pole golfowe, pole do minigolfa, kręgielnia, sala bilardowa, kasyno i wiele innych obiektów, których przeznaczenie trudno nawet zidentyfikować. Do swojego kompleksu Władimir Putin sprowadza sobie różnych artystów aby dla niego i przyjaciół zatańczyli lub zaśpiewali. Śpiewała tam np. słynna w Rosji piosenkarka Elena Vaenga oraz wielu innych popularnych rosyjskich piosenkarzy. Podobno niekiedy przywożeni byli nawet wbrew swojej woli. Asceta Władimir Putin w Wałdaju może się nieźle zrelaksować i zabawić.

Ogromne centrum SPA and Wellness dba o Władimira Władimirowicza Putina

Jak wspomniałem wcześniej, według rzecznika Pieskowa, Prezydent Putin nie dba w ogóle o swój wygląd – byle co tam zje, byle co założy i już jest zadowolony. Tymczasem w Wałdaju wybudowano dla Władimira Putina ogromne centrum SPA and Wellness. Powierzchnia budynku to aż 7 tys. m2 Nad ziemią widoczne są dwie kondygnacje obiektu ale pod ziemia znajdują się kolejne dwie. Większość czytelników, w tym momencie zdziwi się mocno i pomyśli – jak to, przecież prezydent Władimir Putin to twardziel, który według telewizyjnych przekazów spędza wolny czas w syberyjskiej głuszy jak prawdziwy traper – jeżdżąc na oklep na koniu i łapiąc tygrysy. A tu okazuje się, że leżakuje w SPA jak kobieta?! Prawda jest taka, że Władimir Władimirowicz Putin obsesyjnie dba o swój wygląd i piekielnie boi się starości. Na parterze swojego kompleksu SPA w Wałdaju kazał stworzyć:

 • solarium;
 • gabinet kosmetyczny;
 • gabinet stomatologiczny;
 • kriokomory;
 • wanny z hydromasażem;
 • gabinety drenażu limfatycznego;
 • gabinety masażu tajskiego;
 • fotele do masażu z lampą na podczerwień;
 • relaksacyjny basen pływakowy wypełniony wodą morską;
 • 25-metrowy basen do pływania;
 • jest nawet pokój z wielkim łożem okrytym baldachimem.
SPA Władimira Putina na Wałdaju
Gigantyczne SPA Prezydenta Władimira Putina

Na drugiej kondygnacji obiektu znajduje się wielki 500 metrowy salon z ogromnym akwarium, sypialnia oraz jadalnia, do której jedzenie dostarczane jest z kuchni specjalną windą.

Pomieszczenia podziemne mają przeznaczenie głównie gospodarcze. Są tam też pomieszczenia magazynowe. Gdzieś trzeba przecież przechowywać wodę morską lub błoto, którym okładany jest Władimir, gdy zażywa relaksacyjnej kąpieli błotnej. Pod ziemią jest również specjalne pomieszczenie komunikacyjne, z którego Władimir może dyrygować wojskami lub odpalić rakiety atomowe. Plany całego obiektu dostępne są pod tym linkiem.

Należy dodać, że podczas gdy Władimir Putin kąpie się w błocie, złocie i luksusach, jego 95-letnia matka – Wiera Putina żyje w Gruzji w nędzy i mieszka w rozlatującej się chacie. Tej samej, w której wychowywał się przez kilka lat mały Wowa.

Po co Władimirowi Putinowi prywatny heliport ze śmigłowcami wielozadaniowymi Mi-171?

Tak jak wspomniałem teren posiadłości Wałdaj podzielony jest pomiędzy FSB a Jurija Kowalczuka. Wszystkie budynki uciech i relaksu wykorzystywane przez Władimira Putina wybudowano na terenie Kowalczuka. Na jego terenie wybudowano również niedawno ogromny heliport (port lotniczy dla helikopterów) i to przystosowany do lądowania dużych jednostek. Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, że stacjonują tam stale trzy duże białe helikoptery. Są to prawdopodobnie wielozadaniowe śmigłowce Mi-171. Powstaje pytanie dlaczego teren pod heliport wpisano na Kowalczuka a nie na FSB? Po co Władimirowi Putinowi wielozadaniowe śmigłowce Mi-171 po odejściu na emeryturę? A może potrzebuje tych trzech dużych statków powietrznych w gotowości, by w razie czego przetransportować siebie, swoich współpracowników oraz część swojego majątku do zaprzyjaźnionego kraju, gdy w Rosji zrobi się „gorąco”?

Osobne lądowisko, ale już dla zwykłego cywilnego helikoptera, znajduje się na terenie FSB. Jest tam również spory port oraz wiele innych budynków niewiadomego przeznaczenia. Zapewne są to magazyny, pomieszczenia gospodarcze oraz budynki obsługi.

Władimir Władimirowicz Putin młodnieje od lat!

Efekty korzystania przez Władimira Putina z zabiegów SPA & Wellness możemy dostrzec w przekazach medialnych. Władimir Putin młodnieje! Wygląda młodziej niż 12 lat wcześniej. To jednak zasługa nie tylko zabiegów kosmetycznych. To również efekt licznych zabiegów chirurgii plastycznej. Prezydent Władimir Putin zaczął korzystać z zabiegów chirurgii plastycznej, gdy w roku 2009 zakochał się w znacznie młodszej gimnastyczce Alinie Kabajewej. Od tego czasu, regularnie co dwa-trzy lata, poddaje się odmładzającym zabiegom chirurgii plastycznej.

W październiku 2021 roku Władimir Putin skończył 71 lat (oficjalnie 69 lat). Mimo tego wieku, jego twarz pozbawiona jest w zasadzie zmarszczek lub innych defektów wynikających z wieku. To właśnie głównie zasługa chirurgów plastycznych.

Porównanie jak zmieniła się twarz Władimira Putina przez 12 lat
Władimir Putin młodnieje! Regularnie poddaje się zabiegom chirurgii plastycznej

Pierwszą operację plastyczną Prezydent Putin przeszedł w 2010 roku. Zniknął na pewien czas, a gdy się znowu pojawił, jego twarz była mocno napompowana, pozbawiona dawnych zmarszczek oraz worów pod oczami. Przeszedł wówczas zabieg liftingu twarzy (wygładzające naciąganie skóry). Podniesiono mu również opadającą lewą dolną powiekę i wstrzyknięto pod skórę botoks (jad kiełbasiany), który zmniejsza napięcie mięśni i powoduje, że skóra staję się bardziej jędrna i wygląda młodziej. Władimirowi usztywniono również kości policzkowe specjalnym wypełniaczem. Od tego czasu Prezydent Putin powtarza odmładzające zabiegi chirurgii plastycznej regularnie.

Wałdaj – centrum rozrywki i relaksu Władimira Putina

Materiał Fundacji Aleksieja Nawalnego

Przeczytaj również:
Przeczytaj również:
Don`t copy text!